2011 New York Festival Winners
2011 NEW YORK BOOK FESTIVAL WINNERS SET

NEW YORK _ The stirring memoir “Something To Prove: A Daughter’s Journey to Fulfill A Father’s Legacy” is the winner of the 2011 New York Book Festival, an annual competition celebrating books deserving greater recognition from the world publishing capital.

The sequel to the best-selling “The Ditchdigger’s Daughters,” Dr. Thornton reveals how she ascended to the top of her field as a physician by drawing on her father’s teachings. Despite bias and setbacks, she became a clinical professor of obstetrics and gynecology and a double Board-certified specialist in obstetrics, gynecology and maternal-fetal medicine.

The book’s clear-eyed look at a complicated field, combined with its introspective and very human look at parenting and the working world, charmed the judges for the competition. Thornton will be honored at an awards ceremony June 10 at the Algonquin Hotel.

Other winners in the competition:

NON-FICTION

WINNER: No One Would Believe It – Evelyn Kelly Norman

RUNNER-UP: Great Negotiations – Fredrick Stanton

HONORABLE MENTIONS:

WINNER: No One Would Believe It – Evelyn Kelly Norman

RUNNER-UP: Great Negotiations – Fredrick Stanton

HONORABLE MENTIONS:

WINNER: No One Would Believe It – Evelyn Kelly Norman

RUNNER-UP: Great Negotiations – Fredrick Stanton

HONORABLE MENTIONS:

WINNER: No One Would Believe It – Evelyn Kelly Norman

RUNNER-UP: Great Negotiations – Fredrick Stanton

HONORABLE MENTIONS:

WINNER: No One Would Believe It – Evelyn Kelly Norman

RUNNER-UP: Great Negotiations – Fredrick Stanton

HONORABLE MENTIONS:

  • Afriats: Understanding Forced Interpersonal Interactions – Richard Bird Baker
  • Atlas of the Trans-Atlantic Slave Trade – David Eltis/David Richardson
  • A Man From Another Land – Isaiah Washington/LaVaille Lavette
  • Raised by the Courts – Judge Irene Sullivan
  • Shift Happens – James De. Feldman
  • The Big Scare – Anthony Horan, MD
  • When Cancer Hits Home – Patrick Maguire
  • The Consulting Room and Beyond – Therese Ragen
  • Raising a Successful Child (The Manual) – Dr. M. Mark McKee
  • You Can’t Take the Bronx Out of My Dad – Kenneth M. Hand
  • Puritan Parker – Bernard S. Parker
  • Get the Best Medical Care – Donna Maldonado-Schullo
  • Delicate Courage – Jim Geary
  • Hell on Two Wheels – Amy Snyder
  • Tales of New York – John Keatts
  • The Accidental Activist – Alon Shalev

    FICTION

    WINNER: Marvin Piersoll – Bernard Mendillo

    RUNNER-UP: Sikander – M. Salahuddin Khan

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Marvin Piersoll – Bernard Mendillo

    RUNNER-UP: Sikander – M. Salahuddin Khan

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Marvin Piersoll – Bernard Mendillo

    RUNNER-UP: Sikander – M. Salahuddin Khan

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Marvin Piersoll – Bernard Mendillo

    RUNNER-UP: Sikander – M. Salahuddin Khan

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Marvin Piersoll – Bernard Mendillo

    RUNNER-UP: Sikander – M. Salahuddin Khan

    HONORABLE MENTIONS:

  • Separation of Faith – Cheri Laser
  • Dancing Naked with the Devil – Bernard Mendillo
  • The Ghosts of Anatolia – Steven E. Wilson
  • I, Judas – Jason Serbu
  • Anarcho Grow – T.A. Sedlak
  • Tropic of California – R. Page Kaufman
  • By Fire, By Water – Mitchell James Kaplan
  • Howling at the Moon – Steven Mayfield
  • Clearing House – Michael Lee Cannon
  • The Gray Zone – Daphna Ziman
  • Fate’s Janitors – Keith Wilson
  • The Mosaic Artist – Jane Ward
  • Still Life with Cat and Mouse – Sheila McGraw
  • Fake Perfect Me – Cari Kamm
  • The Presence – Paul Black
  • Down the Low Road – Terin Tashi Miller
  • Antispin – Richard Bronson
  • Hunting For Hemingway – Diane Gilbert Madsen
  • The Drawing Lesson – Mary E. Martin
  • The Scorpion’s Sting – JD Masterson

    TEENAGE

    WINNER: FreeK Camp – Steve Burt

    RUNNER-UP: Snowflake Obsidian: Memoir of a Cutter – The Hippie with Anger Issues

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: FreeK Camp – Steve Burt

    RUNNER-UP: Snowflake Obsidian: Memoir of a Cutter – The Hippie with Anger Issues

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: FreeK Camp – Steve Burt

    RUNNER-UP: Snowflake Obsidian: Memoir of a Cutter – The Hippie with Anger Issues

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: FreeK Camp – Steve Burt

    RUNNER-UP: Snowflake Obsidian: Memoir of a Cutter – The Hippie with Anger Issues

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: FreeK Camp – Steve Burt

    RUNNER-UP: Snowflake Obsidian: Memoir of a Cutter – The Hippie with Anger Issues

    HONORABLE MENTIONS:

  • Unsigned Hype – Booker T. Mattison
  • Entangled in Freedom – Ann DeWitt/Kevin M. Weeks
  • Quintspinner – A Pirate’s Quest – Dianne Greenlay
  • The Boy with Golden Eyes – Marjorie Young
  • A Pirate’s Charm – C.T. Douglas

    COMICS

    WINNER: Doonesbury and the Art of G.B. Trudeau – Brian Walker

    RUNNER-UP: Green Pieces: Green From the Pond Up – Drew Aquilina

    WILD CARD

    WINNER: You Complete Me and Other Myths that Destroy Happily Ever After – Victoria Fleming

    RUNNER-UP: A Cowgirl Remembers When – Dawn Nelson

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Doonesbury and the Art of G.B. Trudeau – Brian Walker

    RUNNER-UP: Green Pieces: Green From the Pond Up – Drew Aquilina

    WILD CARD

    WINNER: You Complete Me and Other Myths that Destroy Happily Ever After – Victoria Fleming

    RUNNER-UP: A Cowgirl Remembers When – Dawn Nelson

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Doonesbury and the Art of G.B. Trudeau – Brian Walker

    RUNNER-UP: Green Pieces: Green From the Pond Up – Drew Aquilina

    WILD CARD

    WINNER: You Complete Me and Other Myths that Destroy Happily Ever After – Victoria Fleming

    RUNNER-UP: A Cowgirl Remembers When – Dawn Nelson

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Doonesbury and the Art of G.B. Trudeau – Brian Walker

    RUNNER-UP: Green Pieces: Green From the Pond Up – Drew Aquilina

    WILD CARD

    WINNER: You Complete Me and Other Myths that Destroy Happily Ever After – Victoria Fleming

    RUNNER-UP: A Cowgirl Remembers When – Dawn Nelson

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Doonesbury and the Art of G.B. Trudeau – Brian Walker

    RUNNER-UP: Green Pieces: Green From the Pond Up – Drew Aquilina

    WILD CARD

    WINNER: You Complete Me and Other Myths that Destroy Happily Ever After – Victoria Fleming

    RUNNER-UP: A Cowgirl Remembers When – Dawn Nelson

    HONORABLE MENTIONS:

  • Rominus – Jonathan Amaret
  • Oceans Apart – Rochel U. Berman
  • Connected Wisdom – Linda Booth Sweeney
  • The Little Toolbox - Francoise White
  • The Tales from England – Sena Oztosun
  • Varitan’s Illustrated Greek Myths – Jorian Polis Schutz

    SPIRITUAL

    WINNER: The Enlightened Mom – Terri Amos-Britt

    RUNNER-UP: Happily Ever After…Right Now – Luann Robinson Hull

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: The Enlightened Mom – Terri Amos-Britt

    RUNNER-UP: Happily Ever After…Right Now – Luann Robinson Hull

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: The Enlightened Mom – Terri Amos-Britt

    RUNNER-UP: Happily Ever After…Right Now – Luann Robinson Hull

    HONORABLE MENTIONS:

  • What the Torah Teaches Us About Spirituality – Laura Weakley
  • Wisdom from Beyond – H. Constance Hill
  • Whispers – Shirley Pieters Vogel
  • The Teachings of Inner Ramana - Reginia Dawn Akers

    CHILDREN’S BOOKS

    WINNER: What Do You Do When You Can’t Sleep at Night? – Stacey DeNafo/Randy Jennings

    RUNNER-UP: Blackbear the Pirate – Steve Buckley

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: What Do You Do When You Can’t Sleep at Night? – Stacey DeNafo/Randy Jennings

    RUNNER-UP: Blackbear the Pirate – Steve Buckley

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: What Do You Do When You Can’t Sleep at Night? – Stacey DeNafo/Randy Jennings

    RUNNER-UP: Blackbear the Pirate – Steve Buckley

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: What Do You Do When You Can’t Sleep at Night? – Stacey DeNafo/Randy Jennings

    RUNNER-UP: Blackbear the Pirate – Steve Buckley

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: What Do You Do When You Can’t Sleep at Night? – Stacey DeNafo/Randy Jennings

    RUNNER-UP: Blackbear the Pirate – Steve Buckley

    HONORABLE MENTIONS:

  • The Most Beautiful Color of All – Kelly Fischer/Michelle Duckworth
  • Tim and Sally’s Year in Poems – Grady Thrasher/Elaine Hearn Rabon
  • Inky, the Barn Cat – Elizabeth Bernaski/Marina Hierl
  • Mom’s Backyard Zoo – Susan Ferris/Phil Rood
  • Archie’s Christmas Tale – Marjorie Williams Carris/Lew Clayton
  • Merlin’s Big Surprise – Agi Kiss/Katja Turnsek
  • Emmy Budd: The Real Dog is Harry – Jean Blasiar
  • The Swamp King – Mark Graber/Jack Graber
  • Archibald’s Swiss Cheese Mountain – Sylvia Lieberman/Jeremy Wendell
  • Your Life, But Cooler! – Crystal Velasquez
  • Jordan Village – Robin G. Maillett/LeeAnn Graham
  • Oh Where, Oh Where Is My Swallowtail? Kaleela Thompson
  • Walking with Sophie – Adam Webb
  • Hannah the Bulldog Goes To Charm School – Sylvia Mary Ferreira
  • We Are One: The Story of Bayard Rustin – Larry Dane Brimner
  • Musk Ox Magic – Carol Nash Reed
  • Circle of Secrets – Marti Chrisp
  • Beatrice Pigeon Goes to Mexico – Lisa Young/Joan Neath
  • On the Wings of a Dream – Janine Mason/Katie Cusack

    BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY

    GRAND PRIZE WINNER: Something To Prove – Yvonne S. Thornton, M.D with Anita Bartholomew

    RUNNER-UP: The Road from Morocco – Wafa Faith Hallam

    HONORABLE MENTIONS:

    GRAND PRIZE WINNER: Something To Prove – Yvonne S. Thornton, M.D with Anita Bartholomew

    RUNNER-UP: The Road from Morocco – Wafa Faith Hallam

    HONORABLE MENTIONS:

    GRAND PRIZE WINNER: Something To Prove – Yvonne S. Thornton, M.D with Anita Bartholomew

    RUNNER-UP: The Road from Morocco – Wafa Faith Hallam

    HONORABLE MENTIONS:

    GRAND PRIZE WINNER: Something To Prove – Yvonne S. Thornton, M.D with Anita Bartholomew

    RUNNER-UP: The Road from Morocco – Wafa Faith Hallam

    HONORABLE MENTIONS:

    GRAND PRIZE WINNER: Something To Prove – Yvonne S. Thornton, M.D with Anita Bartholomew

    RUNNER-UP: The Road from Morocco – Wafa Faith Hallam

    HONORABLE MENTIONS:

  • A Complicated Man – Michael Takiff
  • Damn You, Scarlett O’Hara – Darwin Porter and Roy Moseley
  • Nina Here Nor There – Nick Krieger
  • Black Gotham – Carla L. Peterson
  • When Someday Comes – Joe Markko
  • Nogales – Stephen H. Wilson
  • Richard Varick – Paul Cushman
  • From Jerusalem to Beverly Hills – Eitan Gonen
  • All is Grace – Jim Forest
  • What Papa Told Me – Felice Cohen
  • Wisdom Man – Camille Chance
  • Charlie’s Notes – Cherie Kerr
  • Wheels on the Bus – Ken Bilderback
  • The Chosen Place – Darlene Halverson
  • Nina Here Nor There – Nick Krieger
  • My Two Wives and Three Husbands – S. Stanley Gordon
  • All is Grace: A Biography of Dorothy Day – Jim Forest
  • Call Me Coach – Steve Wolfe
  • Leaving New Orleans – Sally Cole
  • Pioneer Mechanics in Aviation – Giacinta Bradley Koontz

    HOW-TO

    WINNER: Bad Girls – Carole Lieberman

    RUNNER-UP: How To Get Out of Debt: Harrine Freeman

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Bad Girls – Carole Lieberman

    RUNNER-UP: How To Get Out of Debt: Harrine Freeman

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Bad Girls – Carole Lieberman

    RUNNER-UP: How To Get Out of Debt: Harrine Freeman

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Bad Girls – Carole Lieberman

    RUNNER-UP: How To Get Out of Debt: Harrine Freeman

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Bad Girls – Carole Lieberman

    RUNNER-UP: How To Get Out of Debt: Harrine Freeman

    HONORABLE MENTIONS:

  • Brain Drain – Charles F. Glassman, MD
  • When Crisis Strikes – Allidah Poole Hicks/Bonnie Knuti
  • Money Management from Grade School to Grad School – Ernest Burley, Jr.
  • How to Interview Like A Pro – Mary Greenwood

    POETRY

    WINNER: In the Eyes of a Dog – Kevin Pilkington

    RUNNER-UP: Rough Honey – Melissa Stein

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: In the Eyes of a Dog – Kevin Pilkington

    RUNNER-UP: Rough Honey – Melissa Stein

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: In the Eyes of a Dog – Kevin Pilkington

    RUNNER-UP: Rough Honey – Melissa Stein

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: In the Eyes of a Dog – Kevin Pilkington

    RUNNER-UP: Rough Honey – Melissa Stein

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: In the Eyes of a Dog – Kevin Pilkington

    RUNNER-UP: Rough Honey – Melissa Stein

    HONORABLE MENTIONS:

  • Juvenilia – Ken Chen
  • The Still Position – Barbara Blatner
  • Iconic Poetry – Sara Lauritzen
  • A History of Yearning – Kathleen Spivack
  • Bodhisattva: How to Be Free… - Nicole Grace
  • Off-Season City Pipe – Allison Adelle Hedge Coke
  • Stateside – Jehanne Dubrow
  • Letters to a Prisoner – Connie D.

    HISTORY

    WINNER: Silent Killers: Submarines and Underwater Warfare – James P. Delgado

    RUNNER-UP: To Put Asunder – Lawrence H. Stotter

    SCIENCE FICTION

    WINNER: Dauntless Homecoming – Pete Koziar

    RUNNER-UP: Second Acts – Tim W. Brown

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Silent Killers: Submarines and Underwater Warfare – James P. Delgado

    RUNNER-UP: To Put Asunder – Lawrence H. Stotter

    SCIENCE FICTION

    WINNER: Dauntless Homecoming – Pete Koziar

    RUNNER-UP: Second Acts – Tim W. Brown

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Silent Killers: Submarines and Underwater Warfare – James P. Delgado

    RUNNER-UP: To Put Asunder – Lawrence H. Stotter

    SCIENCE FICTION

    WINNER: Dauntless Homecoming – Pete Koziar

    RUNNER-UP: Second Acts – Tim W. Brown

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Silent Killers: Submarines and Underwater Warfare – James P. Delgado

    RUNNER-UP: To Put Asunder – Lawrence H. Stotter

    SCIENCE FICTION

    WINNER: Dauntless Homecoming – Pete Koziar

    RUNNER-UP: Second Acts – Tim W. Brown

    HONORABLE MENTIONS:

    WINNER: Silent Killers: Submarines and Underwater Warfare – James P. Delgado

    RUNNER-UP: To Put Asunder – Lawrence H. Stotter

    SCIENCE FICTION

    WINNER: Dauntless Homecoming – Pete Koziar

    RUNNER-UP: Second Acts – Tim W. Brown

    HONORABLE MENTIONS:

  • Dark Discovery – Greg Handermann
  • Creator – Allen Pollens
  • The Gossamer Gambit – Brian Daffern
  • The Longest Night – Gary Francis Dini
  • The Serpentine Curve – Charles Domina
  • Masters of the Sea – George J. Rios
  • CHP: A 21st Century Superhero – George Jack

    BUSINESS

    WINNER: The Highest Calling – Lawrence Janesky

    RUNNER-UP: Don’t Bring it to Work – Sylvia LaFair

    PHOTOGRAPHY:

    WINNER: Real Women 40 and Beyond – Bob Buchanan

    RUNNER-UP: Houdini: Art and Magic – Brooke Kamin Rapaport

    HONORABLE MENTION:

    WINNER: The Highest Calling – Lawrence Janesky

    RUNNER-UP: Don’t Bring it to Work – Sylvia LaFair

    PHOTOGRAPHY:

    WINNER: Real Women 40 and Beyond – Bob Buchanan

    RUNNER-UP: Houdini: Art and Magic – Brooke Kamin Rapaport

    HONORABLE MENTION:

    WINNER: The Highest Calling – Lawrence Janesky

    RUNNER-UP: Don’t Bring it to Work – Sylvia LaFair

    PHOTOGRAPHY:

    WINNER: Real Women 40 and Beyond – Bob Buchanan

    RUNNER-UP: Houdini: Art and Magic – Brooke Kamin Rapaport

    HONORABLE MENTION:

    WINNER: The Highest Calling – Lawrence Janesky

    RUNNER-UP: Don’t Bring it to Work – Sylvia LaFair

    PHOTOGRAPHY:

    WINNER: Real Women 40 and Beyond – Bob Buchanan

    RUNNER-UP: Houdini: Art and Magic – Brooke Kamin Rapaport

    HONORABLE MENTION:

    WINNER: The Highest Calling – Lawrence Janesky

    RUNNER-UP: Don’t Bring it to Work – Sylvia LaFair

    PHOTOGRAPHY:

    WINNER: Real Women 40 and Beyond – Bob Buchanan

    RUNNER-UP: Houdini: Art and Magic – Brooke Kamin Rapaport

    HONORABLE MENTION:

  • Dreaming Bhutan – Nicole Grace

    COMPILATIONS/ANTHOLOGIES

    WINNER: Fortune Teller Miracle Fish – Cathryn Hankla

    AUDIO BOOKS

    WINNER: Connected Wisdom: Living Stories About Living Systems – Linda Booth Sweeney/Courtney Campbell

    COOKBOOKS

    WINNER: Three Sisters Around the Greek Table – Betty, Eleni and Samantha Bakopoulos

    RUNNER-UP: Saratoga Grazing – Tricia O’Hara

    HONORABLE MENTION:

    WINNER: Fortune Teller Miracle Fish – Cathryn Hankla

    AUDIO BOOKS

    WINNER: Connected Wisdom: Living Stories About Living Systems – Linda Booth Sweeney/Courtney Campbell

    COOKBOOKS

    WINNER: Three Sisters Around the Greek Table – Betty, Eleni and Samantha Bakopoulos

    RUNNER-UP: Saratoga Grazing – Tricia O’Hara

    HONORABLE MENTION:

    WINNER: Fortune Teller Miracle Fish – Cathryn Hankla

    AUDIO BOOKS

    WINNER: Connected Wisdom: Living Stories About Living Systems – Linda Booth Sweeney/Courtney Campbell

    COOKBOOKS

    WINNER: Three Sisters Around the Greek Table – Betty, Eleni and Samantha Bakopoulos

    RUNNER-UP: Saratoga Grazing – Tricia O’Hara

    HONORABLE MENTION:

    WINNER: Fortune Teller Miracle Fish – Cathryn Hankla

    AUDIO BOOKS

    WINNER: Connected Wisdom: Living Stories About Living Systems – Linda Booth Sweeney/Courtney Campbell

    COOKBOOKS

    WINNER: Three Sisters Around the Greek Table – Betty, Eleni and Samantha Bakopoulos

    RUNNER-UP: Saratoga Grazing – Tricia O’Hara

    HONORABLE MENTION:

    WINNER: Fortune Teller Miracle Fish – Cathryn Hankla

    AUDIO BOOKS

    WINNER: Connected Wisdom: Living Stories About Living Systems – Linda Booth Sweeney/Courtney Campbell

    COOKBOOKS

    WINNER: Three Sisters Around the Greek Table – Betty, Eleni and Samantha Bakopoulos

    RUNNER-UP: Saratoga Grazing – Tricia O’Hara

    HONORABLE MENTION:

  • Living Gluten and Dairy-Free with French Gourmet Food – Chef Alain Braux

    ROMANCE

    WINNER: In Transit – Kathleen Gerard

    RUNNER-UP: The Haunting of Wolfe Haven – Debbie A. Heaton

    UNPUBLISHED:

    WINNER: An Infidel in Babylonia – Bart Brevik

    E-BOOK

    WINNER: 2009-2049: Forty Years on a Roller Coaster – Rui Zambujal

    RUNNER-UP: Esoteric – Forrest Boston

    WINNER: In Transit – Kathleen Gerard

    RUNNER-UP: The Haunting of Wolfe Haven – Debbie A. Heaton

    UNPUBLISHED:

    WINNER: An Infidel in Babylonia – Bart Brevik

    E-BOOK

    WINNER: 2009-2049: Forty Years on a Roller Coaster – Rui Zambujal

    RUNNER-UP: Esoteric – Forrest Boston

    WINNER: In Transit – Kathleen Gerard

    RUNNER-UP: The Haunting of Wolfe Haven – Debbie A. Heaton

    UNPUBLISHED:

    WINNER: An Infidel in Babylonia – Bart Brevik

    E-BOOK

    WINNER: 2009-2049: Forty Years on a Roller Coaster – Rui Zambujal

    RUNNER-UP: Esoteric – Forrest Boston

    WINNER: In Transit – Kathleen Gerard

    RUNNER-UP: The Haunting of Wolfe Haven – Debbie A. Heaton

    UNPUBLISHED:

    WINNER: An Infidel in Babylonia – Bart Brevik

    E-BOOK

    WINNER: 2009-2049: Forty Years on a Roller Coaster – Rui Zambujal

    RUNNER-UP: Esoteric – Forrest Boston

    WINNER: In Transit – Kathleen Gerard

    RUNNER-UP: The Haunting of Wolfe Haven – Debbie A. Heaton

    UNPUBLISHED:

    WINNER: An Infidel in Babylonia – Bart Brevik

    E-BOOK

    WINNER: 2009-2049: Forty Years on a Roller Coaster – Rui Zambujal

    RUNNER-UP: Esoteric – Forrest Boston