2010 New York Book Festival Winners List

NEW YORK (June 2, 2010) _ The coming-of-age memoir “County of Kings” by Lemon Andersen is the grand prize winner of the 2010 New York Book Festival.

A book that bursts with the flavor of growing up in New York’s Sunset Park neighborhood, “County of Kings” was adapted to print from a one-man stage production that received critical acclaim. The book does not suffer in its transformation, taking the magic of words and creating a vibrant, gripping and highly-original mix of prose and poetry.

Andersen will be honored at an awards reception on June 11, 2010 at the Algonquin Hotel in New York.

Other winners in the competition:

NON-FICTION
WINNER: The Ghosts of Harlem – Hank O’Neal

RUNNER-UP: Far From The Land – Thomas J. Rice

HONORABLE MENTION:

  • Hudson River – John Bernardo
  • It Happens Every Day – Robin Sax
  • Playing the Lying Game – Gini Graham Scott
  • American Idle – Mary Collins
  • What Would Jane Say? – Janice Metzger


HISTORY:
WINNER: The War Behind Me – Deborah Nelson

CHILDREN’S
WINNER: I Wish All Your Wishes and Mine – Vaeta Zitman

HONORABLE MENTION:

  • One Seashell, Two Seashell, Flap, Flap, Flap – Erik X. Raj
  • My Little Piggy – Elisa Vasquez
  • The Willow Falls Christmas Train – William Trombello, illustrated by John Schuller
    Baxter’s Backyard Adventures – H.R. Cline, illustrations by Renee Doorly
  • Safe For Life – Katherine Reynolds
  • Rusty’s Lemonade Stand – Ken Ninomiya
  • The Grumpy Frog – Dana L. Perri
  • Curio A Shetland Sheepdog Meets The Cat – Jeanette A. Griver, illustrated by Phyllis L. Milway
  • Nick & Slim: The Legend of the Falcon Mine – Pamela Henn
  • What Can We Do Next? – Toula Magi
  • Magical Tales of Enchanted Mysteriousness – Patrick & Daria McQuade
  • I See Me – Margaret Manuel


SCIENCE FICTION/HORROR
WINNER: Lord Skyler and the Earth Defense Force – Matt T. Schott

HONORABLE MENTION:The Sin of Addison Hall – Jeffrey Onorato

PHOTOGRAPHY/ART
WINNER: Drainspotters – Remo Camerota

HONORABLE MENTION: Diamonds, Gold and Ice Road Truckers – Vanessa M. Truter

WILD CARD:
WINNER: The One Page Business Plan – Jim Horan and Tamara Monosoff

RUNNER-UP: Three Rings – Gilberto Gonzalez

HONORABLE MENTION:

  • How to Lower Your Cholesterol with French Gourmet Food – Chef Alain Braux
  • The Street Life Series: Is It Rags or Riches – Kevin M. Weeks
  • The Ice Cream Theory – Steff Deschenes
  • Finding Slovenia – Jacqueline Stewart
  • Return of the Fearsome Critters – Warren S. James/Susan Hopkins McQuarrie
  • Bad Bosses, Crazy Coworkers & Other Office Idiots – Vicky Oliver


BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY
WINNER: County of Kings – Lemon Andersen

RUNNER-UP: Tiptoe Through The Tombstones – Ghlee E. Woodworth

HONORABLE MENTION:

  • Encounters – Sam Oglesby
  • Beyond Reason – Gregg Korbon
  • Talk Thai: The Adventures of Buddist Boy – Ira Sukrungruang
  • Blending Colors From Life – Charisa A. Smith


FICTION
WINNER: Manifest Destiny – Rick Robinson

RUNNER-UP: The Etruscan – Linda Lappin

HONORABLE MENTION:

  • Speak Right On – Mary E. Neighbour
  • My Sister’s Voice – Mary Carter
  • Windless Summer – Heather Sharfeddin
  • The House at Miller’s Court – K. Patrick Malone
  • Final Sin – Chelle Cordero
  • Voluntary Chaos – Joan Jackson
  • Miko Kings – Leanne Howe
  • Buffalo Gal – Laura Pedersen


COOKBOOKS
WINNER: 400 Sensational Cookies – Linda J. Amendt

HONORABLE MENTION:

  • Shortcuts to Gourmet Cooking and Family Favorites – Frances Schaffer
  • The Table My Mother Set – Theresa V. Decaria
  • To Romance with Love – Dave Valletta, illustrated by Christine Kerrick


POETRY:
WINNER
: Little Earthquakes – Christeene Fraser

HONORABLE MENTION:

  • Evidence of Red – Leanne Howe
  • Chasing Down Lincoln Highway – Jim Rainey


AUDIO/SPOKEN WORD
WINNER:
It’s Not Mean To Be Green – Jamie Kleman

SPIRITUAL
WINNER:
God, The Universe & Where I Fit In – Dr. Laurie Ann Levin

HONORABLE MENTION:

  • How Big Is Your But? – James Robinson
  • Courageous Wake – Dr. Catherine P. Perry
  • Opening The Gates of the Heart – Carolyn CJ Jones
  • Who Stole My Soul? - Vishwa Prakash
  • It’s All Thought – Terry Neal


UNPUBLISHED
WINNER: The North Pole Challenge – Kevin George

HONORABLE MENTION:Petunia Wiggles, Giggles & Hops – Michelle Reynoso

TEENAGE
WINNER:
Silhouette: Bold Lines and Voices from WriteGirl – edited by Keren Taylor

HONORABLE MENTION:

  • The Light of Asteria – Elizabeth Isaacs
  • The Attitude Girl – Mila Bernadkin
  • 187 Iz An Art – Richard L. Brown and Mikal H. El-Amin


HOW-TO
WINNER:
Change Your Age – Frank Wildman

RUNNER-UP: Money Management: Easy as 1-2-3 – Ernest Burley, Jr.

HONORABLE MENTION:
Slob Proof! – Debbie Wiener